ארגוני נשים בפעולותיהם

ארגוני נשים בפעולותיהם


ספר תורה ומחזורים. שי מיוחד נשלח בחג הסוכות - שי מועדים לשמחה לכל חיילי הבסיסים וגם למשפחות החיילים הנזקקות.

פעולה מיוחדת נעשתה לצורך ''כסות חורף'' . עם קבלת הידיעה על הצורך לכסות חורף נאספו אלפי שמיכות והועברו ליחידות השונות וכן סרגו הנשים כובעי גרב. כן נאספו ונשלחו ליחידות אלפי ספרים שנאספו בידי תלמידי בתי-הספר.

ועדים דומים פעלו בהרכבים שונים בכל השנים ובעיקר בשנים של מערכות צבאיות. השיא של פעולות הוועד למען החייל הוא אימוץ יחידת בסיס ההדרכה של חיל התותחנים. במלאות עשר שנים לקיום האימוץ קיימה העיריה מפעל אירוח לכל חיילי הבסיס במשך ארבעה ימים. המבצע היווה חוויה גדולה לכל . תושבי העיר ובניהם שהשפיעו על האורחים שפע טוב והקיפו אותם באהבה רבה וגדולה. אירוח דומה נערך במלאות ''בר מצווה'' לאימוץ. כך נוצר קשר הדוק בין חיילי בסיס ההדרכה ומפקדיו לבין תושבי העיר. הוועד למען החייל, בשיתוף עם העיריה, דואגים לכל צרכי היחידה בקישוט המועדון, גינון המגרש ואף סיפוק צרכי תרבות אחרים ברכישת מקלטי טלוויזיה ורדיו או תקליטים.

נשי הוועד למען החייל והעיריה אימצי גם את אחת היחידות של משמר הגבול ואף היא נהנית משפע אהבה ממשלוחי שי-חג ומסיפוק צרכי תרבות אחרים. עזרה מיוחדת מוגשת על-ידי הוועד בשעות חירום לסיפוק צרכים של חיילים פצועים המאושפזים בבית-החולים ''מאיר '' במקום.

ארגוני הנשים

אם ההתנדבות היא סימן היכר לאזרחות שובה הרי ממדיה של אזרחות טובה זו גדולים בעירנו. מעשים אנושיים גדולים נעשים בה יום-יום, מעשים של מסירות ונאמנות רבה, מתוך דאגה כנה לזולת. המעשים נעשים בהתמדה ובצניעות על-ידי ארגוני הנשים : ויצ''ו ארגון אמהות עובדות ונשים דתיות מתנדבות של איגודים שונים : איל''ן, יע''ל, האגודות למען החייל, למען העיוור ולמלחמה בסרטן. קיימות בעירנו גם שורה גדולה של מפעלי צדקה, שהגדולה בהן קופת גמילות חסדים על-שם ר' אריה חיימוביץ וקופת מתן בסתר על-שם ר' אבא אננל, שהיו ממניחי היסוד לפעולות אלו.

ארגון אמהות עובדות נוסד ב-1933 ונמנה עמ סניפי הארגון הראשונים בארץ.

המייסדות היו חיה אנגל ואידה פריבר. ב-1937 הוקם במקום מעון יום ראשון

393


| התוכן | עמוד קודם | עמוד הבא