בית הכנסת המרכזי

בית הכנסת המרכזי

memorial board #1 memorial board #2 memorial board #3

המועצה הדתית

מאז הפכה כפר-סבא ממושבה לעיר, מציינת המועצה הדתית הישגים בתחום הדת. לאחר כניסתו של הרב יעקב פנחס שיר לתפקידו כרב העיר החל, יחד עם הרב המקומי, הרב אברהם שלוש וחבר לשכת הרבנות, הרב נסים חדד, לארגן את הרבנות ולתת לה מעמד כבכל עיר אחרת בישראל.

בכל שנות קיומה של כפר-סבא לא היה נהוג להוציא תעודות כשרות לבתי-עסק, כגון : מסעדות, קיוסקים, אטליזים ובתי-מלון מטעם הרבנות המקומית. היה זה, איפוא, השינוי הראשון שחל בתחום זה בכפר סבא,

אושר תקציב של קרוב ל-200,000 ל''י להקמת שתי מקוואות נוספות בשיכונים עליה ויוספטל-קפלן ובכך נבנו, למעשה מקוואות בכל שכונה. המועצה הדתית שיפצה גם את המקוואות הקיימות ובמקווה במרכז העיר שופץ אגף הגברים והושקעו בכך 20,000 ל''י,

כיום מצויים בכפר-סבא יותר מ-80 בתי כנסת והמועצה הדתית מספקת לכולם תשמישי קדושה ועוזרת ברכישת ריהוט.

לשיפוץ בתי כנסת הקציבה המועצה הדתית יותר מ- 12,000 ל''י, ועתה נמצאים מספר בתי-כנסת בשיפוצים, בשכונת קפלן בונים בית-כנסת חדש במקום הצריף הקיים. בשיכון ה' הורחב בית-הכנסת והוכנס בו ארון-קודש מפואר.

המועצה הדתית דואגת להקניית תורה לנוער ומבוגרים, במסגרת תרבות תורנית מתקיימים בבית-הכנסת שיעורי תורה למבוגרם ונוער. אורגן תלמוד תורה בשיכון עליה וביזמת הרב שיר הוקם ועד לארגון שיעורי תורה לתלמידים בשיכונים.

המועצה הדתית מארגנת מסיבות בחנים ובמועדים, בשיתוף עם המחלקה הדתית של הקרן הקיימת, הדלקת נרות בבית-החולים''מאיר'' ובבית-היולדות בעזרת תלמידות האולפנה ''אמנה'', בפורים אורגן משלוח מנות ובפסח חילק לחולים שי, הגדות וין,

תקציבה של המועצה הדתית הוא 330,000 אלף ל''י בשנה. בתקציב זה משתתפת העיריה בשני-שלישים, ראשי המועצה הדתית מציינים את שיתוף הפעולה הפורה ואת היחסים התקינים השוררים בין המועצה לבין העיריה.

ראש המועצה הדתית הראשונה היה אורי כהן. בראש המועצה הדתית בשנים 1956-1945 עמד מ. קניגסבוך. אחריו פעלו ,בתחום זה יעקב פויר בשנים 1971-1956 זאב קניגסבוך.

395


| התוכן | עמוד קודם | עמוד הבא