הנוער חופר תעלות-מגן בשכונת יוספטל . בית בשכונת קפלן שנפגע בהפגזה
הנוער חופר תעלות-מגן בשכונת יוספטל
בית בשכונת קפלן שנפגע בהפגזה

לילות קלקיליה הם שם דבר בהיסטוריה של פעולות התגמןל של צה''ל.

שלוש פעמים ביקרו כוחותינו בקלקיליה. דומה, שלא נגזים אם נאמר, שתושבי קלקיליה הכירו היטב את ''הכומתות האדומות'', שבפיהם כונו ''הנעליים האדומות'' . רק פעם אחת, בפעולת התגמול השניה, (מאי 1965), נכללה הפשיטה על קלקיליה בתוך מערכת פשיטות, שכללה את ג'נין ושוני. בשתי הפשיטות האחרות נהנו תושבי קלקיליה מתשומת-לב אקסקלוסיבית והפעולות היו מכוונות אך ורק כלפי העיירה. ואמנם, כאשר התכנסו מפקדי היחידות, שהשתתפו בפשיטה השלישית (ספטמבר 1965), לסיכום ראשון אחרי הפעולה, היה מי שאמר : ''אנחנו כבר יכולים לעשות דוקטיראט על נושא קלקיליה''.

פעמיים התכוננו כוחות צה''ל לכבוש את קלקיליה. בסתיו 1948 רוכזו כוחות גדולים בסביבת כפר-סבא ועמדו נכונים להסתערות, אך הפעולה לא בוצעה. בשניה, שוב היה הכל מוכן לפעולה, והפעם היו לצה''ל הכוחות והכלים הדרושים למבצע ולדעת מומחים צבאיים לא היתה ההצלחה מוטלת בספק, אבל ברגע האחרון בוטלה הפקודה והמבצד המשיך להטריד את ישובי השדון.

הלילה הראשון

ליל קלקיליה הראשון היה באוקטובר 1956 , ערב מבצע קדש, היה זה הקרב האכזרי ביותר מאז מלחמת השחרור והוא היווה נקודת מיפנה בפעולות מעבר לגבול. הקרב נערך בתוך ריכוז חזק של כוחות הלגיון. בלילה זה נתקל צה''ל לראשונה בצבא האוייב, שחייליו היו דרוכים לקרב. בקרב נהרגו יזתר מ-100 אנשים משני הצדדים - 18 מחיילי צה''ל- 88 מחיילי הלגיון הירדני, 25 מחיילי צה''ל וכ-100 מחיילי הלגיון נפצעו. הלילה הזה חרות היטב בלבבות תושבי השרון. בהישמע רעם התותחים ההולמים בקלקיליה הלם ליבם של התושבים שצפו מרחוק בנעשה. היתה זו הפעם הראשונה שתושבי קלקיליה הרגישו בתוך ביתם את יד הנקם של צה''ל.

מפקדה של פשיטה נועזת זו, אל''מ א. שרון (כיום אלןף - מפקד פיקוד דרום) סיפר במסיבה לרגל הופעת ספרו של משה דיין, ''יומן סיני'' שכלל כמה הרהורים על מבצע קלקיליה, שמטרת הפשיטה הוגדרה בבירור : ''חיסול היעד על-ידי פיצוץ בניין המשטרה, תוך הקפדה לא לפגוע באזרחים הגרים בתוך הבניין או סמוך לו '' .

הכוחות המסתערים התארגנו ליד בניין משטרת כפר-סבא. ההתקפה החלה חצי שעה לפני שעת השי''ן בגלל החשד שהתעורר, שהכוח התוקף נתגלה לאוייב שבמבצר .

302


| התוכן | עמוד קודם | עמוד הבא